Відмінні особливості цинк-повітряних елементів живлення для слухових апаратів та кохлеарних імплантів.
Чи є різниця між батарейками для кохлеарних імплантів та слухових апаратів?
Це питання задають як користувачі кохлеарних імплантів, так і організації, що займаються реалізацією цих елементів живлення. Причина питання дуже проста - це суттєва різниця в ціні між цими типами батарейок, що досягає 50% у різних виробників.
Відповідь - Є! І дуже суттєва!
Спробуємо розібратися разом з цим питанням.
Незважаючи на дуже мізерну доступну технічну інформацію, що надається як виробниками слухових апаратів та кохлеарних імплантів, так і виробниками елементів живлення, можна знайти такі дані:
- Кохлеарні імпланти, що застосовуються в Україні, мають власні спеціальні акумуляторні джерела живлення або можуть живитися від цинк-повітряних батарей 675-го типорозміру.
- Батареї 675-го типорозміру підрозділяються на Батарейки для слухових апаратів (Hearing Aid) - далі СА та кохлеарних імплантів (Cochlear Implant) - далі КІ.
- Номінальна напруга і тих і тих батарей - 1,4 Вольт.
- Ємність батарей для СА вище ніж ємність батарей для КІ.
- Батареї для СА мають ярлики синього кольору, для КІ - зеленого.
І це, здавалося б, вся інформація, доступна споживачеві. На перший погляд батарейки для СА з більшою ємністю навіть краще, ніж для КІ, але дешевше. Навіщо ж тоді платити більше?
Згадаймо зі шкільного курсу фізики закон Ома для ділянки кола. U = RI. або I = U/R
З різних джерел можна дізнатися, що СА, що працюють від 675 батарей, мають внутрішній опір 620 Ом, тобто для наочності схему можна представити таким чином:
Внутрішній опір КІ в різних джерелах дається від 50 до 150 Ом залежно від режиму (програми) роботи та шумності навколишнього оточення (будинок, вулиця, школа, транспорт тощо). Тобто для наочності схему можна представити таким чином:
Отримуємо, що:
- для нормальної роботи слухового апарату розрахунковий необхідний струм I = U / R = 1,4 В / 620Ом = 2,3 мА. Реально так і є, залежно від типу СА, режиму його роботи та шумності навколишнього оточення, споживаний струм складає 1,5...8 мА. Ці дані можна знайти у різних виробників слухових апаратів.
- для нормальної ж роботи кохлеарного імпланта розрахунковий струм складає 10...30 мА!!!
Серед технічних характеристик цинк-повітряних батарей є такий параметр як максимальний струм батарей, що віддається в навантаження. У батарей для КІ це значення становить 30 мА, у батарей для СА - 15 ... 20 мА, тобто практично в 2 рази більше! ЦЕ І Є КАРДИНАЛЬНА різниця між цими батареями.
Хтось може запитати - як при однакових розмірах, матеріалах з яких виготовляються батарейки та номінальній напрузі, вдалося отримати такий результат? Відповідь дуже проста - довелося пожертвувати ємністю батарей для КІ, яка менше в порівнянні з батареями для СА і збільшити концентрацію активної речовини, що призвело до подорожчання батарей.
Отже, можна зробити наступні висновки:
- Батареї, призначені для роботи в СА, можуть працювати в КІ від однієї години до декількох днів, при цьому, не забезпечуючи нормальної роботи КІ - можливі «провали» звуку, недостатнє посилення звуку, повна зупинка процесору та інші неприємні моменти.
- «Уявна» економія на елементах живлення може привести до дискомфорту у дорослих користувачів кохлеарних імплантів та проблемам в сприйнятті навколишнього світу та з навчанням у дітей!
- Спеціальні батареї для КІ нормально працюють протягом декількох днів.
- Батареї, призначені для роботи в КІ, можуть працювати в СА, але час роботи буде скорочено на 20% (через меншу ємность батарей). Але вартість батарей для КІ при цьому вище.
|
Наші останні статті: |
|
|